piątek, 13 września 2013

Natalia Usenko "Idealny dzień"

Kolejnym tomem w serii Wierszem napisany jest zbiorek wierszy znakomitej poetki Natalii Usenko. O autorce można by rzecz, że nie daleko pada jabłko od jabłoni (jest córką Danuty Wawiłow). To jedna z ulubionych pozycji Gagatkowego Taty.Wiersze robią ogromne wrażenie. Łatwo je się czyta, gdyż są zgrabnie skonstruowane, rytmiczne, przy tym niesamowicie zabawne. Usenko do perfekcji opanowała grę słów i skojarzeń. Nie moralizuje. Dzięki niej czytanie poezji staje się zabawą. To jedna z tych autorek, dzięki której można zaszczepić w dziecku miłość do poezji. Na zachętę ulubiony wiersz ojca dziecku:

Obiad dla króla
W królewskiej kuchni Kucharz Straszliwy
Przyrządził dzisiaj dla wprawy
Obiad dziwaczny i dość smrodliwy.
Dwadzieścia cztery potrawy:

Dzik nadziewany watą i mydłem.
Zupa brzozowa.
Klopsy z powidłem.
Żaby po szkocku.
I szkot po żabsku.
Kluski gniecione w niemytym łapsku.
Budyń z buraka.
Śledź w czekoladzie.
Oślizgłych małży dwie pełne kadzie.
Smażone róże.
Sernik czosnkowy...

Resztę sam wymyśl.
Obiad masz z głowy! *


Wierszom pani Natalii towarzyszą ilustracje Diany Karpowicz. Szczerze mówiąc o wiele bardziej przypadły mi do gustu te z tomiku Wawiłow (tam ilustrowała J. Rusinek). Te są zabawne, nie sztampowe, ciekawe, utrzymane w trochę bardziej stonowanej kolorystyce niż u Rusinek. Lubię takie ilustracje - niesłodkie, z polotem. 


To ostatni tom z egmontowskiej serii Wierszem napisane. Wydane zostały jeszcze 3 tomy: D. Wawiłow Wiersze dla niegrzecznych dzieci, N. Usenko Wyliczanki, J. Tuwim Wiersze dla dzieci. Po cichu liczę, że dołączą one do naszej biblioteczki :)

Idealny dzień
Autor: N. Usenko
Ilustacje: Diana Karpowicz
Wydawnictwo: Literacki Egmont
32 strony, oprawa twarda


*N. Usenko Obiad dla króla [w:] Idealny dzień, W-wa 2012, s. 20

3 komentarze:

  1. znamy potencjał Pani Natalii. Tych wierszyków jeszcze nie czytałam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zakupiłam niedawno dzięki temu wpisowi (uczynionemu zresztą w dniu moich urodzin :D ), faktycznie książka świetna. Lubię i doceniam klasyków, ale trochę mi się przejedli ;)

    OdpowiedzUsuń